zdroj: Veronika Prušová, www.dennikn.sk
Vedúca oddelenia služieb pre občana úradu práce v Považskej Bystrici Andrea Nemčeková skončila s depresiou a je na liekoch. Pripisuje to prístupu svojho nového šéfa, ktorý prišiel po voľbách. Bratislavské vedenie už uznalo porušenie zákona.Odoberajte tému Považská BystricaAktivujte si odber e-mailových upozornení na nové články v téme Považská Bystrica. Ak si odber rozmyslíte, zrušiť ho môžete jedným klikom z ktoréhokoľvek e-mailu, ktorý vám pošleme.
Búšenie srdca, chvenie v žalúdku, nevoľnosť a nechutenstvo. Posledné mesiace pre Andreu Nemčekovú neboli ľahké. Od začiatku roka sa musela každé ráno veľmi premáhať vstať a ísť do práce. Až zrazu toho vôbec nebola schopná a namiesto do kancelárie musela ísť k doktorovi a následne k psychiatrovi. Skončila s diagnózou – depresívny syndróm.
Nešlo o vyhorenie. Nemčeková pracuje ako vedúca oddelenia služieb pre občana na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Považskej Bystrici. Je to vlastne oddelenie prvého kontaktu, takže ona a jej kolegovia sa stretávajú so všetkými, ktorí potrebujú niečo na úrade vyriešiť.
Nemčeková hovorí, že je to náročná práca, no ani to nebolo dôvodom zhoršenia jej zdravotného stavu. Hlavný problém vidí v novom riaditeľovi úradu Jánovi Harantovi. Úradníčka hovorí, že v štátnej správe pracuje takmer dvadsať rokov a podobné stavy z práce nikdy nemala.
Riaditeľom po voľbách, pravá ruka z SNS
Harant nie je v Považskej Bystrici neznámy. V minulosti viackrát kandidoval v komunálnych voľbách, či už za primátora, alebo mestského či župného poslanca. Najskôr s podporou SNS, ale dostal sa aj na kandidátku pravicovej koalície.
Akej strany je momentálne členom, nekomentuje. Šéfom úradu sa stal po minuloročných parlamentných voľbách. Jeho pravou rukou na úrade je riaditeľ služieb zamestnanosti Miroslav Magdech, ktorý je predsedom miestnej organizácie SNS.
Posty riaditeľov miestnych úradov práce sa pravidelne menia podľa toho, kto vyhrá voľby, ide bežne o politické nominácie.
Ústredie práce hovorí, že Harant úspešne zvládol výberové konanie, v ktorom splnil všetky kritériá. Bol jediným uchádzačom o túto pozíciu, povedala hovorkyňa ústredia Jana Lukáčová.
Harant o sebe hovorí, že má 30-ročné skúsenosti s riadiacimi pozíciami. Keď kandidoval, písal si ako zamestnanie energetik či manažér.
K tvrdeniam Nemčekovej hovorí: „Je to hrubé osočovanie a poškodzovanie môjho dobrého mena.“ Tvrdí, že nemá žiadne osobné problémy so zamestnancami, a k tomu, že by sa svojím správaním mohol podpísať pod zdravotný stav Nemčekovej, dodáva, že jej stav nepozná a ani lekárske tajomstvo, ktoré je medzi lekárom a pacientom.
To, čo hovorí a opisuje vo svojich sťažnostiach úradníčka, potvrdila pre Denník N aj ďalšia z jej kolegýň. Svoje meno sa bála uviesť, hovorí, že riaditeľ sa podriadeným vyhráža vyhodením z práce.
Nemčekovej kolegyňa hovorí, že na výmeny vedenia na úrade po voľbách si už zvykli. „Je to taká samozrejmosť. Ale to, čo sa tu deje teraz, to tu ešte nebolo.“
Riaditeľ: Som asertívny
Nový prístup riaditeľa bol síce citeľný už hneď od jeho nástupu, Nemčeková to však dlho neriešila. No keď v januári tohto roka skončila ako práceneschopná, napísala sťažnosť na celoslovenské ústredie práce, nadriadený orgán úradov práce po celom Slovensku.
Opisuje, že síce vystupovanie a spôsoby komunikácie riaditeľa s podriadenými jej od začiatku pripadali trochu neštandardné, „avšak z pozície podriadeného som ich vnímala ako trocha neobratný spôsob udržania si autority a rešpektu nového vrcholového manažéra na úrade“.
Postupne sa to podľa nej začalo stupňovať a pochopila, že nejde o oťukávanie sa, ale pôjde o trvalý stav. Píše, že Harant vlastne zastrašuje vedúcich zamestnancov odvolaním z funkcie. Bežné je podľa nej ohováranie, spochybňovanie odbornej spôsobilosti. A k tomu krik a skladanie telefónu.
„Pri komunikácii so zamestnancami konám zásadne asertívne,“ odpovedá riaditeľ úradu Ján Harant na otázku, či vyššie opísaný spôsob komunikácie považuje za vhodný. Asertívny pritom znamená sebapresadzujúci a sebavedomý, no nie útočný, nie agresívny.
Harant reaguje: „Pracovné pokyny vydávam v zmysle platnej legislatívy, právnych predpisov, smerníc, metodických pokynov a pri týchto úkonoch postupujem voči všetkým zamestnancom rovnako.“
Ústredie už riaditeľovi našlo porušenie disciplíny
„Komisia na prešetrenie sťažností zistila porušenie zákona o štátnej službe a antidiskriminačného zákona,“ konštatovalo napriek Harantovým tvrdeniam ústredie. Hovorkyňa Jana Lukáčová potvrdila, že riaditeľa považskobystrického úradu po sťažnosti Nemčekovej písomne upozornili na porušenie služobnej disciplíny a odobrali mu osobný príplatok na dva mesiace.
Čo to vlastne spôsobilo? Nemčeková hovorí, že až do Nového roka vychádzala s riaditeľom pokojne. Musela síce robiť práce, ktoré jej neprináležali, ale veľmi to neriešila. Dostala mesačné odmeny a oddelenie bolo na vianočnom večierku ocenené medzi štyrmi najlepšími.
Po Novom roku však nastala podľa riaditeľa na jej oddelení „krízová“ situácia. Chcel ju riešiť tým, že pravou rukou Nemčekovej sa stane úradníčka z iného referátu. Mala sa stať „koordinátorkou, teamleaderkou, konzultantkou, manažérkou, metodičkou oddelenia služieb pre občana“, Nemčeková mala mať na starosti dochádzku a ľudské zdroje.
„Riaditeľ úradu ďalej informoval, že v prípade akýchkoľvek otázok zamestnancov sú uňho dvere otvorené, zároveň uviedol, že všetky navrhované zmeny sú bez diskusie, keďže je to jeho manažérske rozhodnutie,“ konštatuje ústredie vo svojom oznámení, ako prešetrilo Nemčekovej sťažnosť. Tá priestor na vyjadrenie k novým zmenám na svojom oddelení vôbec nedostala. Aj to bola podľa ústredia chyba, rovnako ako poverenie kolegyne, čo nemalo vôbec oporu v zákone. Harant je však naďalej presvedčený, že podriadená, ktorú si na túto úlohu vybral, je dlhoročná odborníčka a svojimi skúsenosťami mohla pomôcť oddeleniu služieb pre občana.
Na prvý raz si ústredie šikanu nevšímalo
A hoci sa prvá Nemčekovej sťažnosť skončila trestom pre riaditeľa, úradníčka nie je s riešením spokojná. Je sklamaná z toho, že ústredie vôbec neriešilo opisovanú šikanu na pracovisku, ktorá sa podľa nej stupňovala. V polovici júna preto napísala ďalšiu sťažnosť. Ústredie potvrdilo, že v rámci nej prešetruje aj ponosy na správanie riaditeľa. Pôvodne vyhodnotilo sťažnosť na šikanu len ako podnet.
Medzičasom problémy pribúdajú. Po návrate z PN začiatkom mája čakala Nemčekovú „termínovaná úloha“ z ústredia. Úlohu splnila, poslala odpoveď na ústredie a až neskôr sa dozvedela, že mala počkať na schválenie šéfom alebo riaditeľom služieb zamestnanosti, ktorý šéfa v čase neprítomnosti zastupuje, hoci úlohu dostala priamo z Bratislavy.
Úradníčka sa ústrediu sťažuje aj na negovanie svojej práce a na nezmyselné úlohy. Mala napríklad hľadať vypuklé problémy na pracovisku v neďalekom Púchove, hoci tam nič také predtým nenašla riadna kontrola. Keď problémy nenašla ani Nemčekovej komisia, pýtala sa riaditeľa v úradnom zázname na konkrétne nedostatky. Dodnes odpoveď nemá.Riaditeľ Harant odpovedá, že išlo o „zosúladenie a zjednotenie činností, ich skvalitnenie medzi pracoviskami Považská Bystrica a Púchov“. Navrhol, aby sa obe pracoviská raz do mesiaca stretávali a zladili vzájomnú komunikáciu. Zabezpečením stretnutí poveril Nemčekovú. Keď zvolala prvé stretnutie, tak ho vzápätí musela zrušiť. Prečo? Kolegyniam vysvetlila, že preto, lebo „termín som vopred nekonzultovala s pánom riaditeľom a dovolila som si pracovné stretnutie zorganizovať bez jeho vedomia a dovolenia“.Keď e-mail kolegyniam dopísala, opäť musela vyhľadať lekársku pomoc. Opäť sa vrátilo vracanie, triaška a búšenie srdca.Medzičasom sa pritom na úrade podobne „zrútila“ ešte jedna pracovníčka pre správanie už spomínanej riaditeľom dosadenej úradníčky. Nemčeková chcela konfliktom predchádzať tým, že by na seba prebrala komunikáciu o spisoch. To najskôr riaditeľ zrušil a potom Nemčekovej vyčítal, prečo situáciu neriešila.
Vytiahli na ňu anonymné udania
A zatiaľ čo Nemčeková posiela svoje sťažnosti riadne podpísané a nemala problém ani so zverejním svojho mena v článku, na ňu prišli anonymné sťažnosti. Riaditeľovi ich poslal niekto v čase jej PN. S ňou sa o nich vôbec nebavil, poslal ich priamo na ústredie.
Jednu sťažnosť vraj napísal nejaký vysokoškolák, lebo si pri vypracovaní svojej práce všimol, že považskobystrický úrad skresľuje údaje a zodpovednou má byť Nemčeková. Nič sa nepotvrdilo.
Druhá sťažnosť bola osobnejšia. Vraj zneužila sociálny systém, pretože si vybavila v roku 2003 kompenzačný príspevok na kúpu auta a o tri roky zase príspevok na bezbariérovú kúpeľňu. Nemčeková sa bráni, že nič nezneužila, pretože je naozaj zdravotne postihnutá, na čo má aj potvrdenie. V súvislosti s anonymom však podala trestné oznámenie, pretože si myslí, že niekto zneužil jej osobné údaje. Tieto informácie sú totiž len v systéme úradu práce, musel ich teda „vyniesť“ niekto zvnútra.
Kto sa tu vlastne sťažuje?
Sťažnosti teda lietali vzduchom, viaceré vraj boli anonymné. Advokáti z kancelárie Jakubík & Hajduk napísali v Nemčekovej mene ústrediu práce infožiadosť, koľko sťažností do Bratislavy vlastne prišlo.
Ústredie odpísalo, že na Haranta neevidujú žiadnu sťažnosť. Bolo to v máji, keď Nemčeková už mala dávno v rukách odpoveď o prešetrení prvej svojej sťažnosti. Hovorkyňa ústredia Lukáčová teraz vysvetľuje, že došlo k omylu a ihneď po našich otázkach poslali advokátskej kancelárii list s korekciou údajov.P
Na otázku, či má ústredie podobné problémy aj na iných úradoch, Lukáčová priamo neodpovedala. Vysvetlila: „Na ústredí a úradoch práce momentálne pracuje asi 9-tisíc zamestnancov. Preto je pochopiteľné, že využívajú svoju zákonnú možnosť sťažovať sa v prípade nespokojnosti alebo iných problémov.“ Počet takýchto sťažností však podľa nej nie je vysoký.