zdroj: Veronika Prušová, dennikn.sk

Šéf považskobystrického úradu práce Ján Harant podal trestné oznámenie na zamestnanknyňu, ktorá hovorí, že ju šikanuje. Na jeho podporu vznikla aj petícia. Podpísala ju polovica úradu.Odoberajte tému Považská BystricaAktivujte si odber e-mailových upozornení na nové články v téme Považská Bystrica. Ak si odber rozmyslíte, zrušiť ho môžete jedným klikom z ktoréhokoľvek e-mailu, ktorý vám pošleme.

Osočovanie nepravdivými informáciami. Tak pre zamestnancov zhrnulo vedenie považskobystrického úradu práce článok Denníka N, v ktorom ich kolegyňa opisuje šikanu na úrade. Deň po zverejnení úradníkov na článok upozornilo samo kritizované vedenie úradu aj s dodatkom, že podnikne právne kroky.

Reakciou teda bolo trestné oznámenie. Riaditeľ úradu práce v Považskej Bystrici Ján Harant ho podal osobne na vedúcu oddelenia služieb pre občana Andreu Nemčekovú – úradníčku, ktorá verejne pod svojím menom o šikane hovorila a podala aj dve oficiálne sťažnosti na ústredie práce. Svoj príbeh medializovala, pretože už nevedela, ako ďalej. Nemala pocit, že zamestnávateľ, teda ústredie práce v Bratislave, situáciu rieši.

Harant prišiel na čelo úradu po posledných parlamentných voľbách zrejme ako koaličný nominant, v minulosti kandidoval za SNS, ale aj za pravicovú koalíciu. Miesta šéfov úradov práce sú na Slovensku bežne politickou trafikou a strany ich po voľbách obsadzujú svojimi ľuďmi.

Čo z výpovedí úradníčky označuje riaditeľ považskobystrického úradu za ohováranie, nie je jasné. Harant na otázky neodpovedá s odôvodnením, že nechce mariť vyšetrovanie. Nemčeková sa to tiež nedozvedela, hoci už bola aj na výsluchu na polícii.

Harant sám pôvodne odmietal, že by podriadených šikanoval a tvrdil: „Pri komunikácii so zamestnancami konám zásadne asertívne.“

Článok o problémoch na úrade vychádzal z výpovedí dvoch ľudí z úradu a z oficiálnych dokumentov – zo sťažností Nemčekovej na ústredie práce a z odpovede ústredia, ktoré uznalo, že Harant už raz porušil zákon.

Úradníčka: Ak ma chce kriminalizovať, budem sa brániť

Nemčeková hovorí, že podanie trestného oznámenia riaditeľom považuje za jeho účelovú snahu o „diskreditáciu mojej osoby a o akési zdanlivé očistenie seba samého pred verejnosťou“. Riaditeľ podľa nej vie, že jej sťažnosti nie sú nepravdivé a iba využíva políciu.

„Jeho počínanie vnímam ako bežný folklór, keď podanie trestného oznámenia je najrýchlejšou a úplne bezplatnou a často verejnými osobami praktikovanou reakciou na nepríjemné informácie, ktoré sa o nich dostanú na verejnosť,“ reagovala Nemčeková s tým, že to by bola tá najprijateľnejšia pohnútka riaditeľa.

„Pokiaľ by jeho konanie malo za účel moju kriminalizáciu, bude musieť počítať s následkami svojho konania, keď nemožno nikoho klamlivo obviniť z trestného činu, pretože pokiaľ by tak učinil, vystavil by sa nebezpečiu vlastného trestného stíhania pre krivé obvinenie,“ dodala.

Obvinenie zo šikany stále prešetrujú

Úradníčka si za svojimi tvrdeniami stojí. Hovorí o šikane, v dôsledku ktorej skončila na antidepresívach. Bola aj dlhodobo práceneschopná.

Keď sa Nemčeková po prvý raz sťažovala na šikanu, tak ústredie túto časť sťažnosti zobralo len ako podnet, no nič neriešilo. Nemčeková preto napísala na ústredie opäť, a to začalo jej tvrdenia preverovať.

Minulý týždeň prišla sťažnosť prešetrovať komisia z ústredia práce. Nemčeková hovorí, že z vypočutia nemala dobrý pocit, mala pocit zaujatosti.

Ústredie potvrdilo, že prešetrovanie sťažnosti zatiaľ neukončili.

List na podporu riaditeľa

A hoci sa za Nemčekovú postavili viacerí kolegovia, svojich priaznivcov má aj riaditeľ. Spísali list na jeho podporu.

Jedna z úradníčok, ktorá nechcela byť menovaná, vysvetľuje, že listom chceli zabrániť poškodzovaniu dobrého mena úradu aj riaditeľa. Toho podľa znenia „petície“ považujú za „objektívneho a slušného človeka, schopného vedúceho štátneho zamestnanca“.

Na vyjadrenie nesúhlasu s konaním Nemčekovej sa podpísali a list poslali na ústredie. To potvrdilo, že na liste je 75 podpisov. Na úrade pracuje 149 ľudí.

Harant neodpovedal ani na otázku, či o podpisovej akcii vedel.

Hovorkyňa ústredia práce Jana Lukáčová hovorí, že oni si takéto vyjadrenie od zamestnancov nevyžiadali a list nebude ústredie ani brať do úvahy pri prešetrovaní Nemčekovej sťažnosti.